Font i czcionka – czym się różnią?

Symboliczna grafika do artykułu na temat czcionek

Czcionka i font w obecnej chwili są wyrazami wymiennymi. Jednak jeżeli chcemy być precyzyjni powinniśmy zrezygnować z używania terminu “czcionka”, na rzecz “fontu”. Całe zamieszanie wzięło się z tłumaczenia z języka angielskiego na polski przez system Windows. Przekład ten został zaakceptowany i od lat jest powielany w coraz nowszych wersjach programów. To, co zawiera się w menu opcji ‘czcionka’ powinno być nazywane krojem pisma, czyli tym, co składa się na jego kształt i wygląd.

 

Czcionka

 

Czcionka jest metalowym bloczkiem, na którym znajduje się uwypuklona litera. Z pojedynczych czcionek w drukarni składane były słowa, które odbijano na papierze. Czcionki wykorzystywano też w w mechanicznych maszynach do pisania. Zbiór wszystkich czcionek, czyli liter, jak również spacje justujące, znajdują się w kaszcie drukarskiej. Początkowo poszczególne czcionki odpowiadały pojedynczym znakom o określonym rozmiarze. Czcionki o identycznym rozmiarze tworzyły jeden zestaw.

 

Font

 

Font jest cyfrową formą pisma z zachowaniem informacji o poszczególnych literach i znakach danego kroju pisma. Font jest oprogramowaniem, które pozwala na wyświetlanie kroju na ekranie monitora czy jakiegokolwiek urządzenia elektronicznego. Dlatego też jeżeli korzystasz z komputera, to właśnie korzystasz z fontu. Font możemy podzielić na bezszeryfowy i szeryfowy. Font bezszeryfowy jest wtedy, gdy pismo pozbawione jest jakichkolwiek ozdobników. Wykorzystuje się go w miejscu, gdzie potrzebna jest duża czytelność tekstu. Natomiast pismo szeryfowe to takie, gdzie jest widoczny krój, który jest zdobiony. Szeryfy mają za zadanie urozmaicić i uatrakcyjnić tekst. Ten rodzaj pisma zazwyczaj używa się, gdy piszemy jakieś publikacje drukowane, książki czy zaproszenia. Każdy font posiada swoje atrybuty wyraźnie je określające: pole znaku, bazowa linia pisma czy sposób kodowania znaków.

 

Krój pisma

 

Krój pisma to unikalny wygląd liter. Patrząc na napis widzisz krój, czyli litery o charakterystycznym kształcie. Kroje mają swoje nazwy, czyli np. mamy krój Lato, Helvetica, Times New Roman. Jest to charakterystyczny obraz kompletu znaków pisma o podstawowych cechach graficznych. Krój pisma może mieć wiele odmian, czasami znacznie różniących się od kroju podstawowego, lecz nadal zachowujących w sposób konsekwentny podstawowe założenia graficzne danej rodziny krojów.

 

Wymienione różnice powinny w jasny sposób pokazać czym różnią się od siebie te pojęcia. Jednak nie zawsze tak jest. Praktyka życiowa pokazuje, że w codziennej komunikacji bardzo często posługujemy się terminem “czcionka” zamiast “font”. Mimo to nie zawsze należy traktować to jako błąd. Błąd jest wtedy, gdy użytkownik nie widzi różnicy między fontem a czcionką. Jednak jeżeli zdajemy sobie sprawę z tej różnicy, to możemy używać terminu czcionka tak, by ułatwić sobie życie i ze względu na wygodę językową posługiwać się nim wymiennie – synonimicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *